Haber Arşivi

BAŞKENT TALASEMİ DERNEĞİ (BATAD) İZMİR TALASEMİ DERNEĞİ (İZTALDER)
HALI SAHA FUTBOL TURNUVASI

Sporun dostluğu ve kardeşliği birleştirici etkisinden yola çıkarak, Başkent Talasemi Derneği ve İzmir Talasemi Derneğinin ortaklaşa düzenlediği halı saha futbol turnuvasının ilk ayağı 23 Nisan Salı günü Ankara da gerçekleştirildi. 7 şer kişilik takımlarla oynanan ve kıyasıya bir mücadelenin sergilendiği karşılaşma, ev sahibi ekip olan Başkent Talasemi Derneğinin galibiyeti ile sonuçlandı. Saha ve seyirci avantajını elinde bulunduran Başkent Talasemi Derneği 15 gol atarak maçı kazanırken, İzmir Talasemi Derneği bu skora 7 gol ile cevap verdi. Dostça ve centilmence bir ortamda yapılan karşılaşmanın ardından günün anısına pasta kesilerek maçın yorgunluğu atıldı. Maç öncesinde ve sonrasında çeşitli etkinliklerin düzenlendiği organizasyona Ankara ve İzmir’den birçok Talasemili arkadaşımız katılım göstererek keyifli bir gün geçirmenin mutluluğunu yaşadılar.

İki ayaklı sistemle gerçekleştirilecek olan ve kazanana kupa ve plaket ödüllerinin verileceği turnuvanın ikinci maçı Haziran ayı içerisinde İzmir de gerçekleştirilecek. Turnuvada Başkent Talasemi Derneği şimdilik avantajlı olsa da, futbol da sonucun önceden tahmin edilemeyeceği gerçeğinden hareketle iki takımında iki takımında şansı bulunmakta.

Organizasyonun eğlence, dostluk ve arkadaşlık ortamının sağlanması ve sağlık için spor amacıyla yapıldığını belirten Başkent Talasemi Derneği ve İzmir Talasemi Derneği yöneticileri, katılımın yurt geneline yayılarak daha geniş kapsamlı bir turnuvanın gerçekleştirilmesinin amaçlandığını belirttiler.

Talasemi Federasyonu olarak bu iki derneğimizi gerçekleştirdikleri bu organizasyondan dolayı kutluyor, spor dolu sağlıklı günler diliyoruz.

GENÇ ENGELLİLER SAĞLIK POLİTİKALARINI TARTIŞIYOR PROJESİ AKRAN REHBER EĞİTİMİ 19-23 MARTTA ADANADA TAMAMLANDI

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Eylem 5.1 tarafından desteklenen “Genç Engelliler Sağlık Politikalarını Tartışıyor” projesi kapsamında 19-23 Mart tarihleri arasında 24 gence Sağlık Okuryazarlığı akran rehber eğitimi verildi.

Akran Rehberlerimize sağlık politikaları, engelli hakları, Talasemi Hastalığı, sunum teknikleri, zaman yönetimi, İletişim vb. konularında eğitimler verildi. Akran Rehberlerimiz halkı bilinçlendirici eğitim çalışmaları yapmak, Sağlık okuryazarlığı ile ilgili farkındalık çalışması gerçekleştirmek, Talasemi hastalığı konusunda bilinçlendirme eğitimleri düzenlemek gibi görevler üstlendiler.

 

EYLEM 5.1 ULUSAL GENÇ ENGELLİLER SAĞLIK ÇALIŞTAYI BAŞVURULARI BAŞLADI 7-10 MAYIS/ADANA

Avrupa Birliği Eğitim Ve Gençlik Programları Eylem 5.1 projeleri kapsamında Talasemi Federasyonu olarak, engelli sağlık politikalarının tartışılacağı Genç Engelliler Sağlık Çalıştayı düzenlenecektir. Ulusal Genç Engelliler Sağlık Çalıştayı kapsamında engellilere yönelik sağlık politikalarının tartışıldığı atölyeler, söyleşiler ve sunumlar gerçekleştirilecektir.

Federasyonumuzun amacı, Türkiye’ de Talasemi ve Hemoglobinopatiler konusunda kurulmuş olan dernekleri federasyon çatısı altında toplayarak; talasemili hastalarımızın sorunlarını çözmeye yönelik çalışmaları, birlik, beraberlik ve eşgüdüm içerisinde daha güçlü bir şekilde yürütmektir. Yanı sıra, talasemi hasta ve ailelerinin ve onlara hizmet veren merkezlerin sorunlarını saptamak, çözümü yönünde çalışmalar yapmak, ülkemizde Talasemi ve Hemoglobinopatilerin önlenmesi ve tedavisi konusunda standartları geliştirmek, topluma tanıtılmasını sağlamak ve toplam kalite anlayışı çerçevesinde işbirliği, eşgüdüm, standardizasyon, etkinlik ve verimlilik sağlamak, yurt içi ve yurt dışı toplantılarda ve organizasyonlarda birlikteliği sağlamaktır. Tüm bunlara ek olarak yeni yönetimimizle birlikte gerektiğinde bu çalışmalarımızı diğer engelli grupları için de yapmak ve ortaklıklar geliştirmektir.

Çalıştay kapsamında 100 genç, Sivil Toplum temsilcileri ve politikacıların katılım göstererek, Adana’da 4 gün boyunca çalışmalar gerçekleştirilecektir. Projenin çıktıları bir politika belgesi haline getirilip, kitapçık ve broşür olarak hazırlanacak ve somut bir adım atılması sağlanması için karar alma mekanizmalarına iletilecektir.
Sizlerde bu değerli çalışmaya katkı koymak istiyorsanız ve aşağıda yer alan şartlara uygunsanız;

-18-30 yaş arasında olmak,
– Daha önce gençlik ve sivil toplum çalışmalarında çalışmış, deneyim sahibi olmak,
– Projenin iki aşaması boyunca sürece ortak olacak motivasyona sahip olmak.
– Engelli hakları konusunda yeterli bilgiye sahip olmak,

Finansman Kuralları:
– Katılımcıların şehirlerarası ulaşım masrafları, Konaklama ve yemek masraflarının tamamı karşılanacaktır.
– Seyahat ödemesi, katılımcının başvuruda belirttiği yerden, faaliyetin gerçekleştirildiği yere ulaşımına ilişkin gidiş ve aynı güzergâh üzerinden dönüş sürecini kapsar. Bu nedenle seyahatin başvuru yapılan ilin dışından bir yerden başlaması; seyahat dönüşünün de başvuru yapılan il dışında bir yere yapılması durumunda ödeme gerçekleşemeyecektir.
– Başvuruda belirtilen ilin merkezi ile faaliyetin gerçekleştirildiği il merkezi arasındaki karayolu mesafesinin 600 km’den fazla olması durumunda seyahat uçak ile yapılabilir. Ancak bu şekilde yapılacak seyahatlere ilişkin gidiş-dönüş en fazla 200 TL ödeme yapılabilecektir.
Eğitimimiz Adana da 7-10 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. En geç 28 Nisan Pazartesi Saat: 17:00’a kadar aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Başvuru:
http://www.gencengelliler.net/basvur/
Detaylı Bilgi;
E-mail: gencengelliler@gmail.com – Telefon : 0322 454 14 17 – www.gencengelliler.net

 

İSKENDERUN TALASEMİ VE ORAK HÜCRE ANEMİSİ HASTALARI YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (İSTOYAD) 1. YAŞ GÜNÜNÜ KUTLADI

İskenderun Talasemi ve Orak Hücre Anemisi Hastaları Yardımlaşma Derneği 1. kuruluş yıldönümü pasta töreni ve hasta çocuklara yönelik alış-veriş merkezi etkinlikleriyle kutlandı…

28.08.2013 tarihinden İskenderun Talasemi ve Orak Hücre Anemisi Hastaları Yardımlaşma Derneği’nin 1. kuruluş yıldönümü İskenderun Devlet Hastanesi Kalıtsal Kan Hastalıkları Bölümü’nde Talasemili ve Orak Hücre Anemili hastalar ile Kalıtsal Kan Hastalıkları bölümü’nün sağlık çalışanlarıyla birlikte yaş günü pastası kesilerek kutlanmıştır.

30.08.2013 tarihinde ise İskenderun Primemall alışveriş merkezin’de Talasemi ve Orak Hücre Anemili hastalara ve ailelerine yönelik düzenlenen etkinlikte; çocuklara yönelik oyun treni ve sinema gibi aktivitelerin yanı sıra yemek verilmiş olup, gün sonunda eğlence merkezinde çeşitli oyuncaklarla hoşça vakit geçirmişlerdir.

 

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜNE ZİYARET

15.08.2013 Tarihinde Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa KİBAR’ı Talasemi Federasyonumuz Genel Başkanı tarafından ziyaret edilerek; Hastalarımızın acilde, poliklinikler de ve kan merkezinde yaşadığı sıkıntıları anlatarak giderilmesi konusunda görüşülmüştür.

 

TARSUS HEMOGLOBİNOPATİ DERNEĞİ KUAFÖRLÜK KURSU AÇILIŞ TÖRENİ

11.07.2013 tarihinde Tarsus Hemoglobinopati derneğinin 2. İş eğitim projelerinden olan kuaförlük kursu törenle açılmıştır. Törene Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Ali KILIÇ, Tarsus Hemoglobinopati dernek başkanı Safa TÜRKEL, Çukurova Talasemi Derneği Ahmet TÜRKMEN, Tarsus Belediye Başkan Yardımcıları, Tarsus Kent Konseyi Başkanı İşkur Müdürü, Halk Eğitim Merkezi Müdürü ile Kursiyerler Aileler i ve davetliler katılmıştır.

TALASEMİ ÇALIŞTAYI 21.23 HAZİRAN ADANA

SONUÇ BİLDİRİMİ

21.06.2013 tarihinde yapılan oturumlarda Eka Akademi tarafından Derneklerin ve Federasyonun Avrupa Hibe Projesi Hazırlama sunumu gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda Talasemi Federasyonu için hazırlanan bir hibe projesi sunumu katılımcılara aktarılmış ve görüşleri alınmıştır.

Federasyonun 21.04.2013 tarihinde yapılan Genel Kurul ve Seçimin ardından Yeni Yönetim Kurulunun yapmış olduğu faaliyetler ve çalışmalar sunularak Katılımcı Derneklere Federasyonun Mali Durumu konusunda bilgi verilmiştir.

22.06.2013 tarihinde yapılan oturumlarda Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni ALDIRMAZ ve Adana Milletvekili Av. Fatoş GÜRKAN’ın katılımlarıyla bir basın toplantısı düzenlenmiş Federasyonumuzun istekleri ile ilgili olarak Talasemi konusunda bir Kamu Spotu yayınlanması konusunda destek vereceklerini bildirmişlerdir. Sayın Sağlık Bakanımızla Federasyon yöneticilerinin görüşme yapması konusunda randevu ve diğer yapılacak işlerle ilgili yardımda bulunacaklarını, Federasyon yöneticileri ve dernek başkanlarının Talasemi Tanı ve Tedavi Merkezlerindeki sıkıntılarla ilgili olarak her tür desteği vereceklerini bildirmişlerdir.

Basın toplantısının ardından Federasyon II. Başkanı Dr. Duru MALYALI tarafından Uluslar arası Talasemi Federasyonunun kuruluşu, TADAD Derneğinin kuruluşu ve faaliyetleri hakkında bilgi verilmiştir. Londra da yapılan TIF toplantısı izlenimleri anlatılmış Abu Dabi’de düzenlenecek olan TIF toplantısı için sponsorluk hakkında bilgi vermiştir. TIF toplantısı için bir kişinin yaklaşık maliyeti 2.500 TL. Olduğu, 15 Temmuz 2013 tarihine kadar kayıt yaptırılması gerektiği katılımcılara aktırılmıştır.

TIF toplantısı için Derneklere, Valiliklere, Kaymakamlıklara bilgi yazısı gönderilmesi ve sponsorluk konusunda derneklere yardımcı olmaları istenecektir.

Kızılay Orta Akdeniz Bölge Kan Merkezinden Bölge Kan Bağışçısı ve Planlama Personelleri Zeliha ERTUNÇ ve Esra KARAER tarafından Kan Bağışı ve Kan Sorunları hakkında aşağıdaki konularda brifing verilmiştir.

2005 yılında Ulusal Güvenli Kan Temini Programı başlatılmıştır.

1 – Kızılayın Tanıtımı
2 – Kan Bağışı Neden Önemlidir.
3 – Kana İhtiyaç Duyulan Durumlar
4 – Neden Kan Bağışı
5 – Kimler Kan Bağışı Yapabilir.
6 – Kan Bağışı Hakkında
7 – Kan Bağışından Sonra
8 – Kan Bağışı Ne Kadar Zaman Alır
9 – Kan için Yapılan Testler
10 – Neden Türk Kızılayına Kan Bağışı

Kızılay Talasemi Merkezlerinin Kan ile sıkıntıları ile ilgili olarak Batman İline Ulaşan Kanların en az 1 hafta ile 10 gün arasında olduğu kan ile ilgili olarak problem yaşandığı belirtilmiştir. Bazı Merkezlerde Kanların hastaya verilirken sıkıntı yaşandığı kanların akmadığını ve çok geç bittiği belirtilmiştir.

İl Sağlık Müdürlüğünden katılım gösteren yetkili kişilerle yapılan görüşme olumlu geçmiş Tüm Merkezlerde aynı Lökosit Filtresinin Kullanılması için Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığına bir yazı yazılması önerisinde bulunmuştur. Yeşil kart sevki için Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yazı yazılmasını, Talasemi Hastası kişilerden Katılım Payı (Muayene Ücreti) alınması ile ilgili olarak da Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yazı yazılmasını belirtmişlerdir.

Aydın Talasemi Derneğinden Şükrü Yenice Dernek sunumu yapmış Federasyondan istekleri Federasyona iletilmiştir

Tedavi Merkezlerindeki Talasemi ile ilgilenen tüm personel ve Konunun Uzmanlarına eğitim verilmesi, Bilimsel Kurul Toplantısı sürekli ve yeterli ölçüde ne zaman başlayacağı, Talasemi Hastalarına Hasta Kimlik Kartı bastırılması.

Muğla Talasemi Derneği Ulaşım ve Muğla’ya gelen hastalara Misafirhane sorunu olduğunu belirtmişlerdir.

Akdeniz Kan Hastalıkları Derneği Başkanı Umut ORUÇ Katılım Payı (Muayene Ücreti) sorunu olduğunu söylemişlerdir.
Batmanda bulunan Derneğin,
1 – Hematoloji Uzmanı Eksikliği
2 – Kanların 7 ila 10 günlük kan gelmesi
3 – Endokrin ve Kardiyoloji Doktor Eksikliği bulunduğu bildirilmiştir.

Kayseri Talasemi ve Lösemililer Derneği yapmış olduğu sunum ve konuşmada Dernek faaliyetleri hakkında bilgi vermişler. Federasyon Yönetiminden isteklerini aşağıdaki şekilde belirtmişlerdir.
1 – Basında Talasemi Hastalığının daha fazla yer alması
2 – Federasyonun internet sitesinin Yenilenmesi ve Güncelleştirilmesi
3 – Kayseri Talasemi ve Lösemililer Derneğinin düzenlemiş olduğu Şiir ve Kompozisyon yarışmasına katılan eserlerin kitap haline getirilmesi
4 – Federasyonun afiş, el ilanı ve broşür bastırarak derneklere dağıtılması
5 – Sağlık Bakanlığı bünyesinde Kemik İliği Bankası kurulması.
6 – Federasyon tarafından bölge temsilciliğinin oluşturulması
7 – Tüm Türkiye’deki Talasemi merkezlerinde Tanı ve Tedavinin Tek Tip olarak yapılması
8 – İller bazında Hastalar ve Aileleri ile birlikte tarihi ve turistik yer gezisi
9 – Tiyatro ve Kültürel Faaliyetlerin oluşturulması ve devam ettirilmesi
10 – Türkiye deki Talasemi ile ilgili Derneklerin topladığı sarf malzeme ve ilaçları diğer yerlerle paylaşımını sağlanması
11 – Talasemi hastalarına İş İstihdamının arttırılması
12 – Talasemi Hastalarına Beceri Kazandırma Kursu İş-Kur Desteği ile

Kıbrıs Talasemi Derneğinden Ahmet VAROĞLU kısa bir konuşma yapmış, Kongre ve Yaz Okullarının dışında Dernekler Toplantısı istemini belirtmişlerdir.

Talasemi Federasyonu Genel Başkanımız Ali KILIÇ Çalıştayın Sonunda bir konuşma yaparak çalıştayda belirlenen problemler için girişimlerde bulunacaklarını, Federasyonumuzun daha iyi bir konuma gelmesi ve hasta doğumumun sıfıra inmesi için mücadele ettikleri belirterek Çalıştay sona ermiştir.

TALASEMİ FEDERASYONU
Genel Başkan
Ali KILIÇ

 

 

FİNİKE TALASEMİ DERNEĞİ DAYANIŞMA GECESİ

05.07.2013 tarihinde Finike Talasemi Derneği’nin 7’nci geleneksel moral ve dayanışma yemeği Pergole Restoran’da gerçekleştirildi. Yemeğe, Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Ali Kılıç, Federasyon Genel Sekreter Faruk Başdemir, Finike Talasemi Derneği Başkanı Tayfun Aksoy Kaymakam Mesut Yakuta, Belediye Başkanı Nail Dülgeroğlu, Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Abdullah Konak, dernek üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Finike Talasemi Derneği Başkanı Tayfun Aksoy da ilçede gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Derneğin, 2006 yılında hasta ve hasta yakınlarının bir araya gelmesi ile kurulduğunu anlatan Aksoy, bölgede 70’e yakın Talasemi hastası olduğunu ve dernek kurulmadan önce bir kısmının il merkezine gitmek zorunda kaldığını söyledi.

Yemekte konuşan Kaymakam Yakuta, Talasemi hastalığının zor bir süreç olduğunu ifade etti. Hastaların tedavilerini en iyi şekilde yapmalarını sağlamanın kendi görevleri olduğunu kaydeden Kaymakam Yakuta, “İlçe hastanemiz de, Talasemi ünitesini yeniden düzenleyerek hastaların daha iyi sağlık hizmet almasına olanak sağlandı. Vatandaşlarımızın da kan bağışı konusunda duyarlı olmasını istiyoruz” dedi.

Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Ali Kılıç ise Türkiye genelindeki 24 dernekten en aktif şubelerden biri Finike olduğunu söyledi. Federasyon çalışmaları kapsamında yeni projeler üreteceklerini, belde, ilçe ve illeri dolaşarak Talasemi hastalığına karşı insanları daha bilinçli ve duyarlı hale getirmek istediklerini anlatan Kılıç, “Kamu kurum ve kuruluşlarının destekleri bizim için önemli” diye konuştu.

8 MAYIS DÜNYA TALASEMİ GÜNÜ ANTALYA ETKİNLİĞİ

Akdeniz Talasemi Derneğinin 8 mayıs dünya Talasemi günü etkinlikleri kapsamında düzenlediği pikniğe Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Ali KILIÇ, Federasyonumuzun Saymanı Tayfun AKSOY, Akdeniz Kan Hastalıkları başkanı Prof. Dr. Akif YEŞİLİPEK ve Talasemililer ile aileleri katılmıştır.

8 MAYIS DÜNYA TALASEMİ GÜNÜ HATAY ETKİNLİĞİ

7 Mayıs Salı günü saat 13.30’da Antakya Hatay Kültür Merkezi’nde hasta ve aileleri ile halka yönelik “Talasemi ve Orak Hücreli Anemi hastalıkları Tanı ve Tedavisinde Güncel Yaklaşımlar” konulu konferans düzenlenmiştir. Konferans Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Ali KILIÇ, HATODER Başkanı Burhan KERİMOĞLU, Halk Sağlığı Müdürü Dr Ü.Mutlu TİRYAKİ, İl Sağlık Müdürü Dr Sebahattin YILMAZ’ın konuşmaları ile başlamış olup; Uzm. Dr Can ACIPAYAM koordinatörlüğünde Prof.Dr. Atila TANYELİ, Prof Dr Mehmet Akif ÇÜRÜK, Prof Dr Hasan KAYA, Uzm.Dr Yaman SAĞLAM ve Psikolog Sezgin KUŞ tarafından eğitim sunumları yapılmıştır.

TALASEMİ FEDERASYONU 5. OLAĞAN GENEL KURULU

19-23 Nisan tarihlerinde yapılan 6. Uluslararası Talasemi Kongresi ve Yaz Okulu’nda gerçekleştirilen Talasemi Federasyonu 5. Olağan Genel Kurulu’nda Talasemi Federasyonu Genel Başkanı ve Yönetimi değişmiş olup; değişiklikler aşağıdaki gibidir.

Genel Başkan: Ali KILIÇ (Adana Talasemi ve Orak Hücre Anemisi Hastaları Koruma ve Dayanışma Derneği-ADANA)
İkinci Başkan: Op. Dr. Duru Malyalı (Talasemi Dayanışma Derneği-İSTANBUL)
Genel Sekreter: Faruk BAŞDEMİR (Talasemi ve Lösemililer Derneği-KAYSERİ)
Sayman: Tayfun AKSOY (Finike Talasemi Derneği-ANTALYA)
Yönetim Kurulu Üyesi: Safa TÜRKEL (Tarsus Hemoglobinopati Derneği-TARSUS)
Yönetim Kurulu Üyesi: Tansu ÖZBEK (Ankara Talasemi Derneği-ANKARA)
Yönetim Kurulu Üyesi: Volkan Vural TAŞ (İskenderun Talasemi ve Orak Hücre Anemisi Hastaları Yardımlaşma Derneği-HATAY)

 

6.ULUSLARARASI TALASEMİ YAZ OKULU

19-23 Nisan 2013
WOW KREMLİN PALACE HOTEL LARA, ANTALYA
www.talasemiyazokulu2013.org

 

TALASEMİ FEDERASYONU YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ

19-23 Nisan tarihlerinde yapılan 6. Uluslararası Talasemi Kongresi ve Yaz Okulu’nda gerçekleştirilen Talasemi Federasyonu 5. Olağan Genel Kurulu’nda Talasemi Federasyonu Genel Başkanı ve Yönetimi değişmiş olup; değişiklikler aşağıdaki gibidir.

Genel Başkan: Ali KILIÇ (Adana Talasemi ve Orak Hücre Anemisi Hastaları Koruma ve Dayanışma Derneği-ADANA)
İkinci Başkan: Op. Dr. Duru Malyalı (Talasemi Dayanışma Derneği-İSTANBUL)
Genel Sekreter: Faruk BAŞDEMİR (Talasemi ve Lösemililer Derneği-KAYSERİ)
Sayman: Tayfun AKSOY (Finike Talasemi Derneği-ANTALYA)
Yönetim Kurulu Üyesi: Safa TÜRKEL (Tarsus Hemoglobinopati Derneği-TARSUS)
Yönetim Kurulu Üyesi: Tansu ÖZBEK (Ankara Talasemi Derneği-ANKARA)
Yönetim Kurulu Üyesi: Volkan Vural TAŞ (İskenderun Talasemi ve Orak Hücre Anemisi Hastaları Yardımlaşma Derneği-HATAY)

 

FETHİYE’DE TALASEMİ EĞİTİMİ

Fethiye Esnaf Hastanesi organizasyonu ile Fethiye Kültür Merkezinde Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan 17 Kasım 2012 tarihinde halka yönelik TALASEMİ eğitimi vermiştir. Toplantıya 100 civarında halktan öğrencilerden ve talasemili ailelerden kişiler katılmıştır.

Fethiye Esnaf Hastanesine gösterdikleri duyarlılıktan ve ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Resimler ve Haberler için lütfen tıklayınız

Pan Avrupa Hemoglobinopati Kongresi Haberleri

Detaylar için tıklayınız…

Resimler için lütfen tıklayınız

 

31 Ekim – 3 Kasım 2012 tarihleri arasında 38. Ulusal Hematoloji Kongresinde stand kurarak, talasemi konusunda çalışmalarımız tanıtıldı ve 6. Uluslararası Talasemi Yaz Okulu duyurusu yapılmıştır.
(Resimler İçin Tıklayınız)

 

Prof. Dr. Muzaffer Aksoy Anısına İbradı Merkez ve Köylerinde Talasemi ve Hemoglobinopatiler Eğitim ve Taraması

Prof.Dr.Muzaffer Aksoy Sunumu

Afiş

Çalışma Raporu

 

ÜNİVERSİTEYE BAŞVURAN VEYA OKUYAN TÜM TALASEMİLİ VE HEMOGLOBİNOPATİLİ HASTALARIN DİKKATİNE

Talasemi Federasyonu genel sekreteri Gülşen Yüksel ve Eray Avara tarafından hazırlanan başbakanlık bursu almak ve kredi yurtlar kurumu yurtlarında kalmak isteyen üniversiteli öğrencilerimizin ekte bilgileri okuyarak yapılması gerekenleri yaparak başvurularını yapabilirler.

Yeni öğretim yılında daha çok talasemili ve hemoglobinpatili gençlerimizin üniversiteli olmasını istiyoruz, tüm üniversiteli gençlerimize kanlarında bulunan engele rağmen, tüm engelleri aşarak hedeflerine ulaşmaları için başarılar diliyoruz.

Talasemi federasyonu yönetim kurulu adına

Genel Başkan Prof. Dr. Duran Canatan

EK 1. Başbakanlık bursu için yapılması gerekenler
EK 2. Kredi yurtlar kurumu başvurusu

 

Sayın Dernek Başkanları,

Antalya’da 15-16 Ekim 2011 tarihlerinde düzenlediğimiz TALASEMİ ÇALIŞTAYI programında 2012 yılında tüm derneklere yapacakları proje karşılığında 5000 (Beş bin) TL destek verilmesi kararı alındı.

Proje yazımı, kuralları ve projelere başka kaynaklarda bulunması için İç İşleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığının 22-23 Kasım 2011 tarihlerinde Antalya’da yapacağı eğitim toplantısını bekledik.

Antalya’da düzenlenen eğitim toplantısında Proje yazım kuralları yanında, her derneğin birçok yurt içi ve yurt dışı kurumdan proje desteği alma olanaklarını gördük.

Talasemi Federasyonu olarak proje destekleme yönergesi hazırladık. Bu yönergeye göre projelerinizi hazırlayarak başvuru yapmanızı rica eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Talasemi Federasyonu Yönetim Kurulu

EK 1. PROJE BİLGİ FORMU
EK 2. BÜTÇE
EK 3. YÖNERGE
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS DUYURUSU

Talasemi Federasyonu olarak, başarılı ve gelir düzeyi düşük talasemili ve hemoglobinopatili 10 (ON) üniversite öğrencisine 2012-2013 Öğretim Yılı dönemi içerisinde ayda 200,00.-TL. burs vermek için yönetim kurulu kararı aldık.

Bursa başvurmak isteyen öğrenciler, 15.10.2012 tarihine kadar burs başvurularını göndermeleri gerekmektedir. Başvurular değerlendirildikten sonra bursu hakeden 10 (ON) üniversite öğrencisine bursları Aralık/2012 tarihinden itibaren burs verilecektir.

Burs Başvuru Formu için tıklayınız.

Talasemi Federasyonu Yönetim Kurulu
Chronic Hepatitis C in transfusion dependent patients with haemoglobin disorders.

In the context of our work and our mission as the international organisation representing and safeguarding the rights of multiply-transfused patients across the world, the Thalassaemia International Federation (TIF) would like to inform you regarding our recent actions on the issue of chronic hepatitis in transfusion dependent patients.

More information…
TEŞEKKÜR

2010-2011 VE 2011-2012 EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİM BOYUNCA; ANESTEZİ VE REANİMASYON TEKNİKERLİĞİ ÖNLİSANS EĞİTİMİME SAĞLADIĞINIZ GEREK MADDİ, GEREK MANEVİ KATKILARINIZDAN DOLAYI TEŞEKKÜR’Ü BİR BORÇ BİLİR, İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM… HAYRİ ARPAY (20 YAŞINDA TALASEMİ MAJÖR HASTASI)

Sevgili Hayri,

Öncelikle göndermiş olduğun teşekkür mesajı için biz teşekkür ederiz. Okulunu başarı ile bitirip hayat okuluna atıldığın için seni yürekten kutlar, hayat okulunda başarılarının devamını diler, selam ve sevgiler sunarız.

Yönetim Kurulu adına
Prof. Dr. Duran Canatan
Talasemi Federasyonu Genel Başkanı
3. PAN AVRUPA HEMOGLOBİNOPATİ KONGRESİ

3. PAN AVRUPA HEMOGLOBİNOPATİ KONGRESİ ( 3rd Pan European Conference on Haemoglobinopathies and Rare Anaemias ) 24-26 EKİM 2012 tarihleri arasında KIBRIS LİMASOL DA gerçekleştirilecektir. Programı ekte bulabilirsiniz.

Dünya Talasemi Federasyonunun (TIF) ülkeler adına 3 kişilik hasta sponsorluk şartları ve başvuru formu ektedir. Bu sponsorluk şartlarından yararlanmak isteyen hastalar 7 Haziran 2012 tarihine kadar Dünya Talasemi Federasyonuna başvurabilirler.

Bilgilerinize sunulur.
Prof. Dr. Duran Canatan
Talasemi Federasyonu Genel Başkanı

Letter About Sponsorship Program
1 ST Announcement Booklet
Patients Sponsorship Program
Sponsorship Application
1. ATAD Talasemi Hastaları ve Aileleri Eğitim Semineri

Ankara Talasemi Derneği Tarafından 1’incisi düzenlenen Talasemi Hastaları ve Aileleri Eğitim Semineri 17 Temmuz 2012 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. Hasta ve hasta ailelerinin sorunları, tedavide yaşanan sıkıntıların psikolojik boyutları, tedavide gelinen son noktalar, Talasemide diyet ve beslenme gibi başlıca konuların ele alındığı seminere hasta ve hasta aileleri katıldı. Devamı için lütfen tıklayınız
TALASEMİ HAKKINDA HERŞEY

taalsemi_k

Prof. Dr. Duran CANATAN
08 MAYIS DÜNYA TALASEMİ GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

AKDENİZ ANEMİ VE ORAK HÜCRE ANEMİ HASTALIKLARI KORUMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ – ATODER

ANKARA TALASEMİ DERNEĞİ

 

8 MAYIS DÜNYA TALASEMİ GÜNÜ MESAJI
taalsemi_k8 MAYIS Dünya Talasemi Günü, nedeni ile, tüm talasemili ve hemoglobinopatili hastalarımızın gününü kutlar, hepinize sağlık, huzur, mutluluk ve esenlikler dileriz.

Talasemi Federasyonu Yönetim Kurulu

Başkanın Mesajı İçin Lütfen Tıklayınız
Antalya Basın Bülteni İçin Lütfen Tıklayınız

12. DÜNYA TALASEMİ KONGRESİNİN ARDINDAN

Dünya Talasemi Federasyonu ve Talasemi Federasyonumuz işbirliğinde, Sağlık Bakanlığı, Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı desteği ile, 12. Dünya Talasemi Kongresi ve 14. Talasemi Hasta ve Aileleri Kongresi, 11-14 Mayıs 2011 tarihleri arasında Antalya – Lara WOW Topkapı – Kremlin Palace Otellerinde düzenlendi. Kongreden geriye kalanları sizler ile paylaşmak istiyoruz.

Kongre sonrası basın bülteni, basın toplantısı ve haberleri…

Kongre sonrası gelen tebrik mektupları için tıklayınız.
Sickle-cell anemia – β thalassemia Hastası Mehmet Buğra Önder’in Yeni Romanı Çıktı
Tesadüfler, sırası gelen gerçeklerdir
Yeni romanında Mehmet Buğra, yine kendi üslubunda bir akıcılık ile anlatıyor yolu olmayan yolcuları.
Bir solukta tükenen satırlarla mutluluğa giden yola çıkıyor bu kez okuyucular, Fuat’ın hikâyesinde.
Yolu Olmayan Yolcular, okurken sayfalara ait herkesin romanı.

Kitap Satın Alınabilecek Bağlantılar;
http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=595978
http://www.yenikitaplar.org/kitap/yolu-olmayan-yolcular-tesadufler-sirasi-gelen-gerceklerdir-p518123.html
http://kitap.antoloji.com/kisi.asp?CAS=116589
http://www.eren.org.tr/goster/kitap/kitap.asp?kitap=324688
http://www.ikiayayincilik.org.tr/root/a/pdet.asp?rsi=utsaid

RADYO PROGRAMI BAĞLANTISI;
http://soundcloud.com/mehmet-bu-ra-nder/polis-radyosundaki-program

 

3. PAN AVRUPA HEMOGLOBİNOPATİ KONGRESİ DUYURUSU
3.cü PAN AVRUPA HEMOGLOBİNOPATİ KONGRESİ ( 3rd Pan European Conference on Haemoglobinopathies and Rare Anaemias ) 24-26 EKİM 2012 TARİHLERİ ARASINDA KIBRIS LİMASOL DA GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR. Programı ve genel bilgileri ekte bulabilirsiniz.
pdf Kongre 1. Gün Programı
pdf Kongre 2. Gün Programı
pdf Genel Bilgiler
pdf Hasta Program Daveti
pdf Hasta Programı
pdf Kongre Kayıt Formu

Dünya Talasemi Federasyonu Başkanın Federasyonumuza gönderdiği davette, Türkiye’den en az 25 kişinin katılımını beklemektedirler. Federasyon Yönetim Kurulu olarak daveti değerlendirdik, eğer kayıt ücreti yanında ve konaklama ücretini de sponsor olarak karşılayabilirlerse ve Güney Kıbrıs’a geçişleri Kuzey Kıbrıs’tan kabul etme olanakları var ise, bu tekliflerini değerlendirip, en az her dernekten bir temsilci ile katılım olanağı sağlayabileceğimizi belirttik.

TIF yönetiminde görev alan Sayın Op. Dr. Duru Malyalı’dan gelen yazıda, Kongrede Hasta Danışma Komitesi (Patient Advisory Committee) ‘de görev alabilecek düzeyde İngilizce bilir Talasemililer için son müracaat tarihini, 09.Nisan.2012 tarihine kadar uzatıldığı belirtilmiştir. Bu nedenle Ülkemizi konuşmacı veya Oturum Başkanı olarak temsil edebilecek düzeyde İngilizce bilen Talasemili hastaların bu tarihe kadar TIF’e bildirilmesi gerekiyor. Bu kendileri tarafından İngilizce olarak hazırladıkları Resimli CV / Özgeçmişlerinin Duru Malyalı’ya ivedi olarak gönderilmesi gerekmektedir.

Bilgilerinize sunulur.
Prof. Dr. Duran Canatan
Talasemi Federasyonu Genel Başkanı

 

NEPALDEN MEKTUP

RESİM İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

 

 

ANTALYA VALİSİNE ŞÜKRAN PLAKETİ

Prof. Dr. Duran Canatan, Talasemi Federasyonu ve Dünya Talasemi Federasyonu tarafından , Dünya Sağlık Örgütü, TC Sağlık Bakanlığı, Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi desteği ile…(tıklayınız)

 

TALASEMİ ÇALIŞTAYI SONUÇ RAPORU

Antalya’da 15-16 Ekim 2011 tarihlerinde federasyonun yönetim, denetim kurulu üyeleri ve dernek başkanları ile TALASEMİ ÇALIŞTAY ‘ı düzenlendi. (tıklayınız)

 

ÜYE DERNEKLERDEN HABERLER

14092011_zirveTarsus Hemoglobinopati Derneği’nin geleneksel hale getirdiği Karboğazı gezisinin dördüncüsü hakkındaki haber detayı için tıklayınız.

 

ÜYE DERNEKLERDEN HABERLER

13072011_zirveATODER, TADAD Hatay Şubesi ve TAHEMDER tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinliğe ait, 13 Temmuz 2011 tarihli Zirve gazetesinde yer alan haber için tıklayınız.

 

 

Tüm talasemi ailesinin yeni yılını kutlar, barış ve huzur ortamında hepinize sağlık, başarı ve mutluluk dolu bir yıl dilerim.

Prof.Dr. Duran Canatan
Talasemi Federasyonu Genel Başkanı
BAYRAM TEBRİĞİ

logoKurban Bayramınızı kutlar, sağlık ve esenlikler dileriz.

Talasemi Federasyonu Yönetim Kurulu

 

RADYO PROGRAMI DUYURUSU
Talasemi Federasyonu Genel Başkanımız Prof.Dr. Duran Canatan, RADYO TOROS’da (FM 96,00 veya www.torosline.com) her Pazartesi günü saat 15:00 – 16:00 arası canlı yayında SAĞLIK OLSUN programında olacaktır.

30 Ağustos Zafer Bayramı
30 Ağustos Zafer Bayramınızı ve Ramazan Bayramınızı kutlar, sağlık, huzur ve mutluluk içinde nice bayramlar dileriz.

Sevgiler ve saygılar sunarız.
Talasemi Federasyonu Yönetim Kurulu

 

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS DUYURUSU
Talasemi Federasyonu olarak, başarılı ve gelir düzeyi düşük talasemili ve hemoglobinopatili üniversite öğrencilerine 2011 – 2012 Öğretim Yılı dönemi içerisinde ayda 100 TL. burs vermek için yönetim kurulu kararı aldık.

Bursa başvurmak isteyen öğrenciler, 01 Eyül – 01 Ekim 2011 tarihleri arasında burs başvurularını göndermeleri gerekmektedir.
Yönetim Kurulu tarafından seçilen öğrencilere 01 Kasım 2011 tarihinden itibaren burs verilecektir.

Talasemi Federasyonu Yönetim Kurulu

Başvuru Formu İçin tıklayınız…

 

DUYURU

Sevgili Talasemili Arkadaşlar
Bildiginiz gibi TIF ve TIF Üyesi Dernekler, hemoglobin bozuklugu olan hastalara daha guncel bilgi verebilmek icin kuresel olarak ve daha cok Avrupa ulkelerinde çalışmalarını sürdürmek uzere odaklanmistir. Biliyoruz ki bir suredir hemoglobin bozukluklari Avrupa ve dunyanin diger bolgelerinde saglik anlaminda buyuk bir sorun teskil etmektedir, ve bu sebebledir ki saglik sektorumuzu bu anlamda gelistirmemiz gerektiginin bilincindeyiz. Gecen yildan beri, Avrupa projesinin “European Network for Rare Congenital Anaemias” (ENERCA) ortagi olarak, Thalassemia Merkezlerinin gereklilikleri dogrultusunda hemoglobin bozukluklarinin büyük rol oynadiginin farkindayiz.

TIF bu onemli projede hasta goruslerini Siz Üye Derneklerimizle temsil etmektedir. Yardiminiz bizim icin cok onemli ve degerlidir. Bu mektuba ek olan anketi doldurulmak uzere tum hastalara ulastirmanizi rica ederiz. Bu anket hasta goruslerini degerlendirmek acisindan bu proje icin cok onemli. En onemli amacimiz hemoglobin bozuklugu olan hastalarimiza hizmet veren merkezlerimizin alanlarinda uzmanlasmasidir. (Form için Lütfen Tıklayınız)

 

DUYURU

Talasemi Federasyonu yeni adresine taşınmıştır.

Adres: Kışla Mah. Güllük Cad. Antelsan İş Merkezi 8/5, ANTALYA
Telefon : 0 242 243 40 46
GSM : 0 530 700 56 58
Faks : 0 242 243 49 69
DUYURU

E-BÜLTEN

Dernek aktivitelerinizin E-BÜLTEN’de yayınlanması için lütfen tıklayınız…

 

DUYURU

ÖNLEME PROGRAMININ YÜRÜTÜLDÜĞÜ İLLER

TALASEMİ ÖNLEME PROGRAMININ YÜRÜTÜLDÜĞÜ İLLER
DUYURU

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS

Talasemi Federasyonu olarak, başarılı ve gelir düzeyi düşük talasemili ve hemoglobinopatili 15 üniversite öğrencisine 2010 – 2011 eğitim dönemi içerisinde ayda 150,00.-TL. burs vermek için yönetim kurulu kararı aldık.
Bursa başvurmak isteyen öğrenciler burs başvuru formunu en geç 01.10.2010 tarihine kadar göndermeleri gerekmektedir.
Burs komisyonu tarafından seçilen öğrenciler 01.11.2010 tarihinden itibaren burs verilecektir.

Burs başvuru formu için lütfen tıklayınız
DUYURU

Kamu kurumlarının münhal memur kadrolarına,
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun
değişik 53 üncü maddesi ile bu maddeye dayanılarak çıkarılan Yönetmeliğe göre,
sınavla özürlü personel alınacaktır.
Bilgi İçin : http://www.dpb.gov.tr/dpb_duyuru_20100715.html
DUYURU

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bini öğretmen olmak üzere toplam beş bin özürlü personel alacak. Başvuru yapabilmek için “özürlülük oranının en az yüzde 40” olması gerekmektedir.
Başvurular, 26 Nisan-21 Mayıs 2010 tarihleri arasında il milli eğitim müdürlüklerine www.meb.gov.tr
internet adresinden elektronik ortamda yapılabilecek.
ULUSAL TALASEMİ EĞİTİM SEMİNERLERİ

Ulusal Talasemi Eğitim Semineri – 29.03.2010 Adana
Talasemililere Yönelik Açık Oturum Paneli (14:30)

Ulusal Talasemi Eğitim Semineri – 30.03.2010 Mersin
Talasemililere Yönelik Açık Oturum Paneli (14:30)

Ulusal Talasemi Eğitim Semineri – 31.03.2010 Antakya
Talasemililere Yönelik Açık Oturum Paneli (14:30)
DUYURU

TALASEMİLİ HASTALARA VE AİLELERE YÖNELİK RUH SAĞLIĞI EĞİTİM SEMİNERLERİ – ANTALYA

Afiş için lütfen tıklayınız

Haberler için lütfen tıklayınız
DUYURU

11-15 Mayıs 2011 tarihinde Antalya’da düzenlenecek olan 12. Dünya Talasemi Kongresi için Dünya Talasemi Federasyonu ve Türkiye Talasemi Federasyonu temsilcileri ve İnterium çalışanları 15 Kasım 2009 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde bir araya gelerek organizasyon programı üzerine görüşmeleri tamamladılar.
Resimleri için tıklayınız.

 

DUYURU
6. Geleneksel Demir Savaşçıları Resim Yarışması
Konu : Onların Kalplerinden Gelenler
Detaylı Bilgi İçin Lütfen Tıklayınız.

 

DUYURU
Nova medya gurup a ait ulusal bir dergi olan Cansuyu dergisinin aralık ayına ait yayınında Talasemi ve orak hücreli anemi hastalığı ve derneğimiz hakkında bilgi verdikleri için teşekkür ederiz.
ATODER

Detaylı Bilgi İçin Lütfen Tıklayınız.

 

DUYURU

12. Dünya Talasemi Kongresi 2011 Yılında Antalya’da Düzenlenecek
Dünya Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Panos Englezoz ve Genel Sekreteri Androulla Eleftheriou 10 – 14 Ağustos 2009 tarihlerinde İstanbul ve Antalya’da otel ve kongre merkezlerini görmek için geldiler.

Devamı için tıklayınız.
DUYURU

Özürlü Hakları Özet Listesi İçin Tıklayınız…
DUYURU

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından “Zorunlu Kan Temini” konulu genelge yayımlanmıştır.

Detaylı bilgi için tıklayınız.
ETKİNLİK

Adana talasemi ve orak hücre anemi hastalari koruma ve dayanisma derneginin,Talasemi hastalari dayanisma yemegi 08/11/2009 tarihinde Atlantik restorantta düzenlenmistir,

Resimlere ulasmak için tıklayınız.
DUYURU

03 ARALIK 2009
DÜNYA ÖZÜRLÜLER GÜNÜ PANELI

Program için lütfen tıklayınız
DUYURU

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından “Zorunlu Kan Temini” konulu genelge yayımlanmıştır

Detaylı bilgi için tıklayınız.
ETKINLIK

21/08/2009 tarihinde ramazan ayı boyunca Seyhan Belediyesi senlik alanında ramazan şenliklerinde dernegimizi Talasemi ve Orak hücre anemi hastaligı tanıtıldı. Burada 750 tane anket yapıldı ve Talasemi hastalıgı hakkında detaylı bilgi veren 3000 broşür dağıtıldı.

Devamı için tıklayınız.

 

Ramazan Bayramınızı kutlar, sağlık, huzur ve mutluluk içinde nice bayramlar dileriz.
Sevgiler ve saygılar sunarız.

Talasemi Federasyonu Yönetim Kurulu
ETKİNLİK

Adana Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Koruma ve Dayanışma Derneğin Düzenlemiş olduğu etkinlik içeriklerine ulaşmak için haberin devamını okuyunuz.

Yaza Merhaba Pikniği. Devamı için tıklayınız.

Tiyatro Gösterisi. Devamı için tıklayınız.
DUYURU

Talasemi Federasyonuna göndermiş olduğunuz HASTA KAYIT FORMLARINA istinaden, Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı ile yapmış olduğumuz görüşmeye göre,

devamı için lütfen tıklayınız…
DUYURU

T.C.Çevre ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Taşra Birimlerine Özürlü statüsünde daimi işçi alımı yapılacaktır. Alınacaklara İlişkin Genel Şartlar ve adetleri için tıklayınız.

Ayrıntılı bilgi için : http://iskur.gov.tr sayfasını ziyaret ediniz.
08 MAYIS 2009 DÜNYA TALASEMİ GÜNÜ

GERÇEKLEŞTİRİLEN ETKİNLİKLER İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ
TALASEMİ ÇİÇEKLERİ SOLMASIN FARMASKOP DERGİSİNDE

İçerik için lütfen tıklayınız.
ETKİNLİK

Adana Talasemi ve orak hücre anemi hastaları koruma ve dayanışma derneği olarak 05/06/2009 tarihinde Adana/Yumurtalığa bağlı Yeşilköy Belediyesi Ganime Erzenci ilköğretim okulunda Sayın Prof.Dr Yurdanur KILINÇ Orak Hücre Anemi ve Talasemi hakkında bilgi vermiştir.

Devamı için tıklayınız…
ULUSAL TALASEMİ EĞİTİM SEMİNERLERİ
Diyarbakır / 12-05-2009

Batman / 13-05-2009

Siirt / 14-05-2009

 

08 MAYIS DÜNYA TALASEMİ GÜNÜ NEDENİ İLE, TALASEMİ FEDERASYONU GENEL MERKEZİ BASIN BÜLTENİ

Basın bültenini görüntülemek için tıklayınız.
MUAYENE YAŞI HAKKINDA GENELGE

Devamı için tıklayınız…
08 MAYIS DÜNYA TALASEMİ GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

TÜM ÜYE DERNEKLERE

08 Mayıs Dünya Talasemi Günü nedeni ile,
ilinizde etkinlik yapılmasına ve yapılan etkinliğin dökümanlarının Talasemi Federasyonunun web sayfasında yayınlanmak üzere tarafımıza gönderilmesini rica eder, saygılarımızı sunarız.
TALASEMİ FEDERASYONU YÖNETİM KURULU
DUYURU

Talasemi Federasyonuna göndermiş olduğunuz HASTA KAYIT FORMLARINA istinaden , Özürlüler Dairesi Başkanlığı ile yapmış olduğumuz görüşmeye göre;

Devamı için lütfen tıklayınız..

 

*Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması Ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik

*Özürlü Sağlık Kurulu Raporunun Tasdiki Ve Verilişi

*Engellilere Taşıt Alımında Gösterilen Kolaylıklar

*Özürlüler Kanunu

*Felçlilere Özel Koşu Bandı

*Dul – Yetim Aylığı Bağlanması İçin Gerekli İşlemler

*Engelliler Bilgi Broşürü 2007

T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı

 

* Yazılar alıntıdır.
TALASEMİ HASTALARINA MESLEKİ BECERİ KAZANDIRMA KURSLARI

Devamı…
Bulduğun Gibi Bırak Roman

Mehmet Buğra’nın bu romanı, şaşırtıcı bir kurgu ile yaşamın küçük dilimlerini ustaca eklemleyerek onların, aşkın büyüsü içinde anlam bütünlüğüne taşıyan, günümüz insanının açmazlarını şiirsel bir derinlikte sorgulayan sıra dışı, çarpıcı, özgün bir yapıt..

Devamı için lütfen tıklayınız…
5.GELENEKSEL DEMİR SAVAŞÇILARI RESİM YARIŞMASI

Konu : Demir Savaşçıları Veya Kalpler ve Kelebekler


 pdfDaha geniş bilgi için lütfen tıklayınız.
ULUSAL TALASEMİ EĞİTİM SEMİNERLERİ

 

 

5.GELENEKSEL DEMİR SAVAŞÇILARI RESİM YARIŞMASI

Konu : Demir Savaşçıları Veya Kalpler ve Kelebekler

pdfDaha geniş bilgi için lütfen tıklayınız.

Talasemi Federasyonu Yönetim Kurulu olarak,

E-bülten ve 6 ayda bir basılı bülten çıkarılması kararı alınmıştır. Yazıların toplanmasında Dergi Koordinatörü olarak Yönetim Kurulu Üyemiz Neslihan Karabıyıkoğlu görevlidir.
İlk sayısı 01.12.2008 tarihinde yayınlanacak olan e -bültenimiz için her türlü yazı ve katkılarınızı bekliyoruz.

İletişim Bilgileri : Neslihan Karabıyıkoğlu
E-posta : neslihankar@mynet.com – talasemifederasyonu@talasemifederasyonu.org.tr

 

9. Ulusal Talasemi Gençlik Kampı
9.utyk_banner_k9.Ulusal Talasemi Gençlik Kampını 7-14 Eylül 2008 tarihleri arasında, Denizli İl Sağlık Müdürlüğü ve TADAD Denizli Şubesi işbirliği ile Denizli Pamukkale – Karahayıt Reis Otel de ( www.reisotel.com) düzenliyoruz.
Talasemili gençlerimiz, dünyanın ve ülkemizin en önemli doğa harikası olan Pamukkale’de hem doğa hem tarihi güzellikleri görecekler. Bir hafta boyunca bölgeye has termal su olanaklarından yararlanacaklarıdır. Kampta eğitim, sosyal , gezi programları yanında yarışmalar ve eğlence programları düzenlenecektir.
Kampa katılanlar web sayfasında yayınlanan kamp yönergesi kurallarına uymak zorundadır.
Kamp kontenjanı 200 kişi ile sınırlıdır, başvurularınız için geç kalmayın fazla başvuru olursa daha önceki kamplara katılamayan gençlere öncelik verilecektir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.
Tüm Üye Derneklere,

Federasyonumuz bilgisi dışında, 5-6 Temmuz 2008 tarihlerinde Adana HiltonSa otelde bir toplantı düzenlenmiştir. Elbette dernekler çeşitli projeler geliştirmek, uygulamak ve diğer dernekler ile bu projeleri paylaşmak için toplantılar ve aktiviteler yapabilir. Yaptığı tüm aktiviteleri, hem bilgi hem de yapılan aktivitelere maddi ve manevi destek amacı ile bağlı bulunduğu federasyona bildirir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.
TÜM HASTALARA ÖNEMLİ DUYURU

20 – 24 Nisan 2008 tarihinde 5.Uluslararası Talasemi Yaz Okulunun 23 Nisan 2008 Tarihindeki Açık Oturumunda alınan kararlar gereği ; Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullardaki sorunların çözülmesi için, Başbakanlık Özürlüler İdaresinin özür kontenjanları için, Çalışma Bakanlığının hastalara iş bulması açısından, Tüm hastaların kayıt sistemleri gerekmektedir. Bunun için ekte hazırlanmış olan kayıt formunu doldurmanız gerekmektedir. Tüm kayıtlar gizli tutulacaktır. İlgili kurumlara gönderilir iken isimler saklı tutulacaktır.

Hasta kayıt formuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Kayıt Formunu internet yolu ile gönderemeyenler, formdan çıktı alıp, Talasemi Federasyonu adresine gönderdikleri takdirde kayıtları alınacaktır.
11. Dünya Talasemi Kongresi

11.Dünya Talasemi Kongresi 08 – 11 Ekim 2008 tarihleri arasında Singapur’da düzenleniyor.
Detaylı bilgi için www.thalassaemia.org.cy
6. ULUSLARARASI TALASEMİ YAZOKULU 2010 YILINDA AZERBAYCAN BAKUDE DÜZENLENECEK

Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.
Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Prof.Dr.Duran Canatan her Cumartesi Posta (Akdeniz) Gazetesi Sağlık Olsun köşesinde sizlerle buluşuyor…

pdf 31 Mayıs 2008 Haberleri için Tıklayınız
pdf24 Mayıs 2008 Haberleri için Tıklayınız
pdf 10 Mayıs 2008 Haberleri için Tıklayınız