12. DÜNYA TALASEMİ KONGRESİNİN ARDINDAN

12. DÜNYA TALASEMİ KONGRESİNİN ARDINDAN

 

Dünya Talasemi Federasyonu ve  Talasemi Federasyonumuz işbirliğinde,Sağlık Bakanlığı, Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı desteği ile,  12. Dünya Talasemi Kongresi ve 14. Talasemi Hasta ve Aileleri Kongresi,  11-14 Mayıs 2011 tarihleri arasında Antalya – Lara WOW Topkapı – Kremlin Palace Otellerinde  düzenlendi. Kongreden geriye kalanları sizler ile paylaşmak istiyoruz.

Akdeniz Anemisi olarak da bilinen talasemi hastalığı ile ilgili dünyanın en önemli kongresi olan TIF 2011’in, Akdeniz’in incisi olan Antalya’da yapılması ve bu vesile ile Antalya’nın  dünyanın 59 ülkesinden gelen insanlara tanıtılması  bizler için ayrı bir gurur kaynağı olmuştur.

Kongreye şehir olarak  sahip çıkılması, en iyi şekilde ev sahipliği yapılması, kurum ve kuruluşların desteğinin alınması, kongreyi bir festival havasında şehirde yaşatılması, ve Antalya’nın tüm dünyaya tanıtılması amacı ile, Dünya Talasemi Kongresi  Antalya Yürütme Kurulu oluşturulmuştur. Antalya Valiliği ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığının desteği yanı sıra, yürütme kurulunda Sivil Toplum Örgütleri Güç Birliği Platformu Başkanı, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ,Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı ve Türkiye SKAL Kulüpleri Uluslar arası Konseyi yer almıştır.

2006 yılında Dubai’dedüzenlenen 10. Dünya Talasemi Kongresine 29 Ülkeden 1100 katılımcı,  220 bildiri ile katılmıştır. Bu kongrede de hiçbir sosyal program olmamıştır.

2008 yılında Singapur’ dadüzenlenen  11. Dünya Talasemi Kongresine 30 Ülkeden 1200 katılımcı,  315  bildiri ile katılmıştır. Bu kongrede hiçbir sosyal program olmamıştır.

Antalya’da düzenlenen 12. Dünya Talasemi Kongresine 59 Ülkeden 1310 katılımcı , 325  bildiriile başvurmuştur.

Katılımcı Profili
Doktor 367
Firma temsilcisi 122
Hemşire/Öğrenci 53
Hasta/Hasta Yakını 549
Konuşmacı toplam 115
Refakatçi 85
TTF Görevli 15
TIF Görevli 3
TOPLAM 1310

Katılan ülkeler sıralamasında ek listede görülebileceği gibi, Türkiyeden  sonra 20 den fazla kişi ile katılan ülkeler Yunanistan, İngiltere, İtalya, ABD,  Kanada, Birleşik Arap Emirlikler, Malezya, KKTC, Azerbaycan, Hindistan, İran, Tayland,Tayvan, Suudi Arabistan, Bulgaristan dır.

ÜLKE KATILIMCI ÜLKE KATILIMCI ÜLKE KATILIMCI
 AFGANİSTAN 1  YUNANİSTAN 81  FİLİSTİN 13
 ARNAVUTLUK 13  HONG KONG 2  PORTEKİZ 1
 ARJANTİN 1  HİNDİSTAN 34  KATAR 6
 CEZAYİR 9  ENDONEZYA 27  ROMANYA 7
 AVUSTRALYA 13  İRAN 35  RUSYA 1
 AVUSTURYA 1  IRAQ 17  SUUDİ ARABİSTAN 27
 AZERBAYCAN 45  İSRAİL 9  SİNGAPUR 3
 BANGLADEŞ 9  ITALYA 45  SRİ LANKA 10
 BELÇİKA 4  JAMAİKA 1  İSVEÇ 3
 BRAZİLYA 5  KKTC 45  İSVİÇRE 8
 BULGARİSTAN 29  KAZAKISTAN 3  SURİYE 11
 GÜNEY AFRİKA 4  KUVEYT 10  TAYVAN 24
 KAMBOÇYA 1  LÜBNAN 15  TAYLAND 43
 KANADA 31  MALEZYA 43  TUNUS 13
 ÇİN 3  FAS 7  TÜRKİYE 364
 GÜNEY KIBRIS 14  NEPAL 1  ÜRDÜN 1
 DANİMARKA 4  HOLLANDA 17  BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ 39
 MISIR 19  YENİ ZELANDA 1  İNGİLTERE 57
 FRANSA 17  NORVEÇ 1  AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 45
 ALMANYA 5  PAKİSTAN 12

Ek listede katılımcılar oranına baktığımızda; en fazla hasta ve aileleri, sonra  doktorlar, sonra  firma temsilcileri ve bilim insanları sıralanmıştır.

Bu kongre bugüne kadar yapılmış olan 11 Dünya Talasemi Kongresinin en başarılısı olmuştur. Ekte kongre için ülkelerden mesajlardan bunu anlıyoruz.

Kongrede 18 sempozyum, 7 oral bildiri, 3  poster oturumu, iki workshop  ve 4 satellit toplantı olmak üzere toplam 35 bilimsel oturum gerçekleşecektir. Ayrıca hasta ve aileler için dört farklı oturum düzenlendi.

Kongrede son yenilikleri içeren zengin bilimsel programlar yanında sosyal programlarda çok zengin geçti.

Kongre sosyal programlar yönünden de konuklarımızın unutamayacağı bir şölenle geçti. Ankara Devlet Opera ve Balesinin SESLERLE ANADOLU performansı ile, Muhteşem bir Açılış programı yapıldı ve akşam da HOŞGELDİN partisi ile talasemilier gönüllerince eğlendi.  Talasemilier tarafından ortaya konan tiyatro gösterisi de ilgi ile izlendi.

İkinci gece “ Bir Zamanlar Grubu “ ile nostaljik bir gece yaşandı.

Üçüncü  gece ünlü sanatçı Soner Arıca yanında yıllardan beri  Talasemililerin ablası ve her organizasyonda yanımızda olan “ Zeliha Sunal “ ile uluslar arası şov yapıldı.

Son gün gecesinde  Dünya Talasemi Kongrelerinde,   ilk defa tüm hastaların ailelerin ve bilim insanlarının ortak katılımı ile  muhteşem bir   Gala Gecesi düzenlendi. Gala gecesini Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Genel Müdürlüğünün destekleri ile yapıldı. Gala gecesinde Nadide Sultan tüm dünya talasemilileri  çoşturdu.

Antalya’da ilk defa kongreye gelenler ile şehir iç içe oldu, kongre otellerinden ülkelerine dönmediler. Kongre süresince Büyükşehir Belediyesinin sağladığı otobüslerle katılımcılar otelden Cumhuriyet meydanına  ring seferleri düzenlendi. Katılımcılar hem şehrimizi gördüler, gezdiler ve alış veriş yaptılar.

Antalya Esnaf Sanatkar  Odalar Birliğinin hazırlamış olduğu alış veriş haritası ve indirim kartları, ilk defa bu kongrede katılımcıların çantalarına konarak alış veriş olanakları sağlandı.

Antalya Tanıtım Vakfının hazırlamış olduğu Antalya haritası çantalara konarak  katılımcıların şehrimizi daha kolay gezmeleri sağlandı.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti tarafından Basın toplantıları yapıldı, ayrı bir basın ıodası hazırlandı, son gün Burcu Karakaş tarafından hazırlanan  İngilizce Kongre  gazetesi  dağıtıldı.

Antalya Yetim  ve Muhtaç Çocuklar Vakfı tarafından Talasemili Çocuklara MİNİCİTY  gezisi planlandı ancak hava muhalefeti nedeni ile gerçekleştirilemedi.

Kongrede mesajımız “Talasemide daha ileriye adımlar” olduğundan, bu kongrenin hastaları, aileleri, talasemi konusunda çalışan teknisyen, hemşire, hekim ve bilim adamlarını bir adım daha ileriye taşıdığını gördük. Aşağıdaki oturumlarla talaseminin gelecek on yılı  tartışıldı:

 • Epidemiyoloji ve Önleme
 • Kan nakli ve sorunları
 • Demir yükü ve atılım
 • Kalp ve Damarsal Anormallikler
 • Endokrin sorunlar
 • Karaciğer sorunları
 • Üreme ve Gebelik sorunları
 • Kaliteli Yaşam İçin Kaliteli Bakım
 • Psikososyal Destek
 • Orak Hücre Hastalığı
 • Diğer Hemoglobin Bozuklukları
 • Talasemi İntermedia
 • Alfa Talasemi Sendromları
 • Kök Hücre Nakli
 • Gen Düzenlemesi ve tedavisi
 • Yaşam Stili Uygulamaları
 • Bilgi Teknolojileri
 • Tanı ve İzleme Teknikleri
 • Kronik Hastalık Modeli ve Politikaları

Kongreye desteklerinden dolayı Sağlık bakanlığına, Kültür ve Turizm Bakanlığına, Antalya Valiliğine, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığına, Avrupa Birliğine, Dünya Talasemi Federasyonuna, Ankara Devlet Opera ve Balesine,  Organizasyon komitesi üyelerine, Genel Koordinatör Dr. Ramazan Uluhan’a, Antalya Yürütme Kuruluna,  ve PCO İnteriuma, WOW Kremlin ve Topkapı Otellerine, ayrıca ana sponsorlarımız Novartis ve Apopharma başta olmak üzere tüm destek veren kurumlara teşekkür ederim.

Prof. Dr. Duran Canatan

Kongre Düzenleme Komitesi Başkanı

Talasemi Federasyonu  Genel Başkanı