Pan Avrupa Hemoglobinopati Kongresi Haberleri

23-27 Ekim 2012’de tarihinde Güney Kıbrıs’ın Limassol kentinde gerçekleştirilen 3. Avrupa Talasemi Konferansı’na İstanbul’dan (TADAD) Talasemi Dayanışma Derneği Başkanı ve Uluslararası Talasemi Federasyonu (TİF) yönetim kurulu üyesi Opr. Dr.Duru MALYALI Adana’dan (ATODER) Adana talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastaları Derneği Başkanı Ali KILIÇ, Antalya Finike’den Talasemi Derneği (TALDER) Başkanı Tayfun AKSOY, İskenderun’dan İskenderun Talasemi ve Orak Hücre Anemisi Hastaları Yardımlaşma Derneği (İSTOYAD) Başkanı Volkan Vural TAŞ, ve Ankara’dan Ankara Talasemi Derneği (ATAD) Başkanı Tansu ÖZBEK katılım sağlanmıştır.

47 Ülkeden Talasemi alanında uzman doktorlar, hastalar ve hasta ailelerinden oluşan 890 kişinin katılım gösterdiği konferansın açılışı Güney Kıbrıs Sağlık Bakanı Androulla Landrou ve (TİF) Uluslar arası Talasemi Federasyonu Başkanı Panos Englezos tarafından yapılmıştır. Dünya çapında alanlarında uzman doktorların yer aldığı konferanslar 4 gün sürmüştür. Talasemi ve orak hücre anemisinde yeni tedavi yöntemleri ve son gelişmeler hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

Düzenlenen toplantılarda organ hasarları, kan transfüzyonu, gen terapisi, kemik iliği nakilleri, demir birikimi, kemik erimesi, kardiyak problemler, diyabet ve psikolojik sorunlar gibi konularda sunumlar yapılmış ve çözüm önerileri tartışılmıştır. Toplantı bir taraftan Talasemi alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri yöneticileri, hasta ve hasta ailelerinin tanışıp kaynaşmalarına fırsat verirken, diğer taraftan farklı ülkelerdeki çalışma biçimlerinin öğrenilmesine fırsat vermiştir.