6. Ulusal Talasemi Gençlik Kampı

6.ULUSAL TALASEMİ GENÇLİK KAMPI HATAY’ DA ORGANİZE EDİLDİ

Talasemi Federasyonu, Sağlık Bakanlığı, Hatay Valiliği ve Hatay Sağlık Müdürlüğü ile birlikte, 6.Ulusal Talasemi Gençlik Kampını, Hatay-İskenderun – Arsuz ‘da 4-11 Eylül 2005 tarihlerinde Tekel Dinlenme Tesislerinde organize edildi.

163 talasemili gencin katıldığı kampta, gençlerimiz her yıl olduğu gibi, bir yandan kendi sorunlarını uzmanlar eşliğinde tartıştı, bir yandan da Tekel’e ait güzel tesislerde arkadaşlarıyla eğlenerek, sevgi, saygı, dostluk ve dayanışma çerçevesinde güzel bir hafta geçirdiler. Ayrıca Hatayın tarihi ve doğal güzelliklerini gezdiler.

Kampa katılan 163 talasemili gençin illere göre dağılımı şöyleydi; Adana:22, Ankara:8, Antalya:17, Aydın:5, Balıkesir:1, Batman:5, Bilecik:2, Bursa:3, Denizli:6, Gaziantep:5, Hatay:21, Mersin:8, İstanbul:17, İzmir:19, Kayseri:1, Kıbrıs:4, Konya:5, Manisa:8, Muğla:3, Yalova:2 ve Yozgat:1 kişi

Kampın 5.09.05 günü açılış programında; Hatay Sağlık Müdürü Dr. Bayram Kerkez, Talasemi Federasyon Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan, Sağlık Bakanlığı AÇSAP Genel Müdürü Yrd.Uz. Dr. Mehmet Boyraz ve Hatay Vali Yardımcısı Şükrü Çakır konuşma yaptılar.

Aynı gün hastaların tedavi, iş ve sosyal sorunları ile ilgili yapılan açık oturumu Talasemi Federasyon Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan yönetti. Açık oturuma Sağlık Bakanlığı adına Tedavi Hizmetleri Genel Md. Yrd.Uz. Dr. Bekir Keskinkılıç ve AÇSAP Genel Md. Yrd.Uz. Dr. Mehmet Boyraz, Maliye Bakanlığı adına Bütçe ve Uygulama Genel Müdürlüğünden Gülgün Erol, Bağkur Genel Müdürlüğü adına Sağlık Daire Başkanı Dr. Serdar Bora, Talasemi Federasyonu adına genel sekreter Av. Ali Rıza Tıraş ve yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Zümrüt Uysal katıldı. Hastaların tedavi sorunları, tedavi maliyetleri, hastanedeki işlemleri, özürlülük hakları, sosyal hakları, iş bulma hakları için çözümler gündeme geldi. Bu konuda federasyon olarak ilgili kurum ve kuruluşlar ile işbirliği sağlanacak ve gerekli yazışmalar yapılacak.

Eğitim programında; 06.09.05 tarihinde; Yrd. Doç. Dr. İlgen Şaşmaz -Talaseminin kliniği, Prof. Dr. Zümrüt Uysal -Talasemide transfüzyon sorunları
08.09.05 tarihinde; Yrd. Doç. Dr. Birol Güvenç – Orak hücre anemi kliniği, Prof. Dr. Yurdanur Kılınç – Orak Hücre anemide tedavi ve transfüzyon sorunları, Prof. Dr. Ayşe Avcı- hastaların psikososyal sorunları 09.09.05 tarihinde; Prof. Dr. Duran Canatan – Demir yükü ve şelatörler, Doç.Dr. Neslihan Önenli -Talasemide endokrin sorunları
10.09.05 tarihinde ; Doç. Dr. Bülent Antmen – Talasemide kardiyak sorunları anlattı.

07.09.05 tarihinde Antakya Müzesi, St Pier Kilisesi ve Harbiyeye gezi programı düzenlendi.
Organizasyonda büyük emekleri geçen Hatay Valisi Abdulkadir Sarı’ya, Hatay Sağlık Müdürü Dr. Bayram Kerkez’e, AÇSAP Şube Müdürü Dr. Ayşe Betül Altın’a, kamp sorumluları Dr. Müge Öztürk ve Dr. Sabah Tatlı’ya, Tekel kampı görevlilerine, açık oturuma katılan bakanlık yetkililerine, eğitim programına katılan öğretim üyelerine, sosyal programda gençlerimize destek verenTheodoravakfı doktorlarına ve ekibine, gezi programını organize eden Novartis ilaç firmasına, ve Gala gecesini düzenleyen Eczacıbaşı- Baxter firmasına teşekkürlerimizi sunarız.

Talasemi Federasyonu Yönetim Kurulu adına
Başkan Prof. Dr. Duran Canatan

6. Ulusal Talasemi Gençlik Kampı Katılımcı Listesi’ ne ulaşmak için tıklayınız.