7.Ulusal Talasemi Gençlik Kampı

7.Ulusal Talasemi Gençlik Kampı Adana’da organize edildi…

Sağlık Bakanlığı, Talasemi Federasyonu, Adana İl Sağlık Müdürlüğü ve Çukurova Çocuk Kan Hastalıkları Derneği İşbirliği ile 7.Ulusal Talasemi Gençlik Kampı Adana – Karataş ‘da 09 – 16 Eylül 2006 tarihlerinde Maliye Bakanlığı Adana Deftardarlığı Sosyal Tesislerinde organize edildi. 230 talasemili gencin katıldığı kampta, gençlerimiz her yıl olduğu gibi, bir yandan kendi sorunlarını uzmanlar eşliğinde tartıştı, bir yandan da arkadaşlarıyla eğlenerek, sevgi, saygı, dostluk ve dayanışma çerçevesinde güzel bir hafta geçirdiler.

Kampa katılan 216 talasemili gençlerin illere göre dağılımı ;

Adana
Ankara
Antalya
Aydın
Batman
Bilecik
Bursa
Düzce
Gaziantep
Hatay
İçel
İstanbul
İzmir
Konya
Manisa
Muğla
Osmaniye
Yozgat
56
5
20
10
6
1
5
1
7
13
7
20
36
11
2
7
1
1

Kampın 10.09.2006 günü açılış programında ; Prof. Dr. Yurdanur Kılınç – 7.UTGK Organizasyon Komite Başkanı , Dr. Çağlar Çatak – Adana Sağlık Müdürü , Dr. Tanju Altunsu – Sağlık Bakanlığı AÇSAP Gn.Md.Yrd , M.Cahit Kıraç – Adana Valisi konuşma yaptılar.

Eğitim programında ; Dr. Seval Güneşer Kendirli : Hemoglobin Bozukluklarında Aşılar , Dr. Meryem Yelda Tan : Hemoglobin Bozukluklarında Psikososyal Sorunlar. Prof. Dr. Duran Canatan : Kan Transfüzyon Sorunları , Prof. Dr. Yeşim Aydınok : Hemoglobin Bozukluklarında Demir Yükünün Azaltılmasında Tedavi Prensipleri , Dr. Selma Ünal : Talasemilerde Klinik , Dr. İlgen Şaşmaz : Talasemilerde Tanı – Tedavi Esasları , Dr. Bülent Antmen : Hemoglobin Bozukluklarına Kemik İliği Transplantasyonu , Dr. Neslihan Ö. Mungan : Talasemilerde Endokrin Komplikasyonlar , Dr. Zeynep Karakaş : Talasemilerde Hepatitler -Önlem , Dietisyen Vildan Tulay : Demir Fazlalığı ile Giden Durumlarda Beslenme , Dr. Rengin Güzel : Talasemilerde ve Hemoglobin Bozukluklarında Osteoporoz ve İzleme , Dr. Birol Güvenç : Sickle Cell Anemide Klinik – Tanı – Tedavi Prensipleri , Dr. Yurdanur Kılınç : Sickle Cell Anemide Tedavi ve İzlem başlıklı konuları anlatıldı.

Organizasyonda büyük emekleri geçen Çukurova Çocuk Kan Hastalıkları Derneği ve Organizasyon Komite Başkanı Prof. Dr. Yurdanur Kılınç’a, Adana Sağlık Müdürü-Dr. Çağlar Çatak’a, Sağlık Bakanlığı AÇSAP Gn.Md.Yrd. Dr. Tanju Altunsu’ya, Adana Valisi M.Cahit Kıraç’a, Kamp sorumluları Soner Ballı, Şahin Özbilgin ve Aydın Tokmak’a, Tesis görevlilerine , eğitim programına katılan tüm öğretim üyelerine kampın tüm mali sponsorluğunu yüklenen NOVARTIS Firmasına, gençlerin sosyal sorunları ile ilgilenen Gala Gecesine renk katan değerli sanatçı ISKENDER DOGAN’a ve Gala Gecesinde müzikleri ile gençleri çoşturan BAMTELİ orkestrasına teşekkürlerimizi sunarız.

Talasemi Federasyonu Yönetim Kurulu adına
Başkan Prof. Dr. Duran Canatan