Talotır ile “Ulusal Talasemi Mücadele Kampanyası” tamamlandı

Ülkemizde hala talasemili bebekler doğmaya devam ediyor. Basit önlemler ve testler ile önüne geçilebilecekken, Türkiye’de talaseminin yoğun olarak görülmesi, konunun önemini gösteriyor. Amacımız, il il dolaşarak, halkımızı ve sağlık çalışanlarını bilgilendirmek, bilinçlendirmekti… Bu hedefle rotamızı çizdik, tutkuyla, hevesle, idealle yola çıktık. 8 ay boyunca yağmur, çamur demeden, gece gündüz yollardaydık. Şehir şehir, kasaba kasaba dolaştık. Türkiye için, geleceğimiz için talasemiyle mücadelede birlikte yol aldık…

Bu proje için Novartis tarafından özel olarak tasarlanan Talotır, her türlü ihtiyacı ve konforu sağlayacak ekipmanlarla donatılmıştır. İçinde 24 kişilik toplantıların yapılabileceği oturma düzeninin yanısıra, bir VIP toplantı odası, lavabo, mutfak, teknik malzeme ve jeneratör de bulunmaktadır.

8 Mayıs Dünya Talasemi gününde İstanbul Taksim Meydanı’ndan yola çıkan Talotır’ın açılışını yaptığımızda bu projenin aksamadan ve başarı ile yola gideceğini biliyorduk.
Gittiği her ilde yoğun ilgiyle karşılandı. 1-2 gün kaldığı illerde öğrencilerden muhtara, hekimlerden imamlara çok geniş bir hedef kitleye ulaşmayı başardı. Özellikle Batman ve Siirt’te halk ve yetkililer tarafından büyük ilgi gören Talotır, Gaziantep’te de Kızılay’ın düzenlediği kan bağışı kampanyasına destek verdi. Talasemiyle mücadele kampanyasının ilk etabında İstanbul, Ankara, Kırşehir, Kayseri, Diyarbakır, Şanlıurfa, Siirt, Batman ve Gaziantep’te toplam 10.200 kişiye ulaşıldı.

Talotır’ın ikinci etabı 22 Ekim 2007 tarihinde Edirne’de başladı. Tekirdağ, Çanakkale, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Burdur, Isparta, Konya, Hatay, Adana, Mersin ve Antalya…
Gidilen birçok ilde valiler ve belediye başkanları da açılışlara katılarak eğitimlere girdiler. Basının yüksek ilgisiyle karşılanan kampanya için İzmir’de bir basın toplantısı yapıldı. Hatay ve Mersin’de hekim katılımları çok yoğun olduğundan, eğitimler Belediye Meclis Binası’nda gerçekleştirildi. Talotır’ın ikinci etabında tam 51.272 kişiye ulaşıldı.

Özellikle  Talasemi Federasyonu’nun Genel Merkezi olan Antalya’da Falez Otel’de basının büyük ilgi gösterdiği bir  basın toplantısı gerçekleştirilerek tüm hekimlere eğitim toplantısı yapıldı. 24-28 Aralık 2007 tarihleri arasında 10.455 kişiye ulaşılarak bir rekor kırıldı.
Son gün 28 Aralık 2007 tarihinde, Manavgat’ta  hekimleri ile, muhtarları ile, belediye çalışanları ile, öğrencileri, öğretmenleri, hasta ve aileleri ile ve bilinçli halkı ile  TALOTIR etrafı bir  miting alanına çevrildi ve 3250 kişiye bilgi verildi.
28 Aralık 2007 tarihinde, bu kampanyaya emek veren tüm kurumlar ve temsilcilerine teşekkür etmek için gerçekleştirdiğimiz  plaket töreni ve gala gecesi ile bu kampanyayı noktaladık…

Toplam 8 ayda , 35 merkez, 71.927 kişi…”

Novartis ve Talasemi Federasyonunun işbirliğiyle Talasemi projesi kapsamında 8 Mayıs’ta yola çıkan Talotır, 28 Aralık’a kadar tam 35 merkez gezdi, genç, yaşlı, öğrenci, öğretmen, sağlık çalışanı, muhtar, imam ve daha birçok kesimden toplam 71.927 kişiye ulaştı. Talasemiyi anlattı, bilgilendirdi, bilinçlendirdi.

Desteklerinden dolayı Sağlık Bakanlığı’na, İç İşleri Bakanlığı’na, Milli Eğitim Bakanlığı’na, Diyanet İşleri Başkanlığı’na, Tüm Valiliklere, Sağlık Müdürlüklerine, Milli Eğitim Müdürlüklerine ve Müftülere, eğitici öğretim üyelerine ve öğretmenlere, tüm katılanlara, organizasyonu başarı ile yürüten PDO çalışanlarına ve sosyal sorumluluk bilinciyle projelere imza atan Novartis firmasına teşekkür ediyoruz.

Gelecek nesillerde talasemisiz bir Türkiye için “Talasemiyle Mücadelede Birlikte Yol Alıyoruz”

Talasemi Federasyonu Yönetim Kurulu adına
Genel Başkan Prof. Dr. Duran Canatan