11.Dünya Talasemi Kongresi

Dünya Talasemi Federasyonu tarafından 11. Dünya Talasemi Kongresi 8-11 Ekim 2008 tarihleri arasında Sinapurda düzenlendi.

Yaklaşık 60 ülkeden 3500 kişinin (talasemi hastaları, aileleleri, doktorları ve bilim adamları) katıldığı kongre de bir taraftan hasta ve aileler için toplantılar yapılır iken diğer taraftan bilimsel toplantılar yapıldı.

Türkiye adına 20 bilim adamı yanında, Talasemi Federasyonu yönetim kurul üyeleri Genel Başkan Prof. Dr. Duran Canatan, Genel Sekreter Prof. Dr. Yeşim Aydınok, II.Başkan Aydın Tokmak, Sayman Erman Oruç, Üyeler Durali Aydın, Filiz Çıtacı ve Neslihan Karabıyıkoğlu olmak üzere ilk defa tam kadro katıldı.

09.10.2008 tarihinde Dünya Talasemi Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri ile yaklaşık bir saat süreli bir toplantı düzenlendi. Toplantıda 2010 yılında 12. cisi yapılacak Dünya Talasemi Kongresinin Türkiye’de yapılması için bir sunum yapıldı. Federasyon yönetim ve denetim kurul üyeleri tanıtıldıktan sonra Türkiye hakkında, İstanbul ve Antalyadaki kongre merkezleri hakkında gerekli bilgiler verildi.

11. 10.2008 tarihinde Dünya Talasemi Federasyonu Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel kurul üyesi olan Türkiye Talasemi Federasyonu üyeleri diğer delegeler görüştü ve tanıştı.Dilek ve temenniler bölümünde gelecek kongrenin 2010 yılında Türkiye’de yapılması için Genel Başkan Prof. Dr. Duran Canatan genel kurul üyelerine bir konuşma yaparak desteklerini istedi.

Talasemi Federasyonu Yönetim Kurulu