Talasemili hastalar, tedavileriyle ilgili sorunlarının yanı sıra hastalığın seyrinde ortaya çıkabilen kalp ve endokrin sistem hastalıkları ilgili uzman hekimlerden de bilgi aldı.
Düzenlenen toplantıda konuşan Prof. Dr. Akif Yeşilipek, “Türkiye’de yüzde iki olan talasemi taşıyıcılığı Antalya ve çevresinde yüzde 10’u geçmektedir. Bu nedenle taşıyıcıların belirlenmesi amacıyla evlilik öncesi tarama testleri mutlaka yapılmalıdır” diye uyarılarda bulundu.
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi’nde tedavi gören ve iyileşen talasemili hastalar, Dünya Talasemi Günü nedeniyle düzenlenen bilgilendirme toplantısında Prof. Dr. Akif Yeşilipek, Prof. Dr. Gayaz Akçurin ve Uzm. Dr. Esin Şanlı Sayın ile biraraya geldi.
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi’nin Dünya Talasemi Günü nedeniyle düzenlediği bilgilendirme toplantısı yoğun katılıma ev sahipliği yaptı. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Pediatrik Kemik İliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Akif Yeşilipek’in moderatörlüğünde düzenlenen toplantıda Çocuk Kardiyolojisi Bölümü’nden Gayaz Akçurin ile Endokrinoloji ve Metabolizma Hastaları Bölümü’nden de Uzm. Dr. Esin Şanlı Sayın konuşmacı olarak yer aldı.
EVLİLİK ÖNCESİ TARAMA TESTİ ŞART!
Talasemi (Akdeniz Anemisi) hastalığının tüm Akdeniz ülkelerinde önemli bir sağlık sorunu olmaya devam ettiğini belirten Prof. Dr. Akif Yeşilipek, “Türkiye’de yüzde iki olan talasemi taşıyıcılığı Antalya ve çevresinde yüzde 10’u geçmektedir. Bu nedenle taşıyıcıların belirlenmesi amacıyla evlilik öncesi tarama testleri mutlaka yapılmalıdır. Evlenme kararı veren bireylerin ilgili belediyede evlilik başvurularıyla birlikte tarama testlerini de yaptırabilmeleri vatandaşlara büyük kolaylık sağlayacaktır” şeklinde konuştu.
TEK TEDAVİ YOLU KEMİK İLİĞİ NAKLİ
Düzenli kan transfüzyonu ve demir atıcı tedavinin talasemi hastalarının yaşam süre ve kalitesini arttırdığının altını çizen Prof. Dr. Akif Yeşilipek, “Bugün için hastalığın tek kesin tedavi yöntemi kemik iliği naklidir. Türkiye’de nakil yapılan hasta sayısı bini aşmıştır. Son zamanlarda Avrupa’da talasemili hastalarda akraba dışı vericiden nakil uygulamaları başlamıştır. Medical Park Antalya ve Göztepe Hastanesi’nde son iki yıl içinde aile içi vericisi olmayan 30 talasemili hastaya kemik iliği bankalarından verici bulunarak başarılı bir şekilde kemik iliği nakli yapılmıştır” dedi.
TEDAVİYLE İLGİLİ SORUNLAR KONUŞULDU
Akdeniz Talasemi Derneği’nin Türkiye’de kurulan ilk talasemi derneği olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Yeşilipek sözlerine şöyle devam etti: “Bugüne kadar hastalığın tanıtımı, tedavisi ve önlenmesine yönelik birçok toplantı düzenlemiştir. Derneğimizin de katkılarıyla düzenlenen bu toplantıda hastalarımızın tedavisiyle ilgili sorunlar, hastalığın seyrinde ortaya çıkabilen kalp ve endokrin sistem hastalıkları ilgili uzman arkadaşlarımızın da katılımıyla tartışıldı.”

 

13217497_893023987510366_8013369157106694706_o